
Odrodzona Nokia szturmem wdarła się na rynek smartfonów atakując głównie średnią i budżetową półkę. Firmie wciąż brakuje flagowca z prawdziwego zdarzenia natomiast w pozostałych segmentach cenowych wybór jest całkiem spory.
Testowana Nokia X6 zadebiutowała najpierw na chińskim rynku, następnie zaprezentowano dokładnie ten sam model jako 6.1 Plus ale tym razem był to wariant przeznaczony na rynki globalne.
Czym różnią się modele? Pod względem specyfikacji to dokładnie te same urządzenia. Nokia 6.1 Plus należy do programu Android One, na pokładzie X6 również znajdziemy czystego Androida (dokładnie to samo oprogramowanie) jednak na obudowie brakuje brandowania.
Jak sprawa wygląda w praktyce? Model X6 zamówiłem bezpośrednio w Chinach gdyż Nokia 6.1 Plus nie jest jeszcze dostępna w Polsce. Co ciekawe, w ustawieniach systemu widnieje informacja, że jest to model 6.1 Plus. Podejrzewam, że jest to kwestia regionu i w momencie uruchomienia telefonu w Polsce nadane zostały mu odpowiednie ustawienia.
Nokia 6.1 Plus (Global) Nokia X6 (Chiny) | Specyfikacja |
---|---|
Procesor i grafika | Snapdragon 636 GPU: Adreno 509 |
Pamięć RAM | 4 GB |
Pamięć masowa | 64 GB |
Możliwość rozbudowy pamięci | Tak, do 400 GB |
Wyświetlacz | 5,8", IPS |
Rozdzielczość | 1080 x 2280 (19:9) |
Czujniki | Akcelerometr, Czujnik zbliżeniowy, Czytnik linii papilarnych, Kompas cyfrowy, Żyroskop |
Akumulator | 3060 mAh |
Aparat fotograficzny | 16 MP, f/2.0, 1.0µm, PDAF + 5 MP, f/2.4, 1.12µm 16 MP, f/2.0, 1/3.1", 1.0µm - przód |
System operacyjny | Android One (Android 8.1 Oreo) |
Transmisja danych | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
Łączność i lokalizacja | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 A-GPS, GLONASS, BDS |
Złącza | USB-C, Mini Jack 3.5mm |
Typ karty SIM | nano SIM |
Wymiary | 147.2 x 71 x 8 mm |
Masa | 151 g |
Wygląd i pierwsze wrażenia
Przekonanie, że Nokia produkuje dobrze wykonane urządzenia pochodzi z czasów gdy w kieszeniach nosiliśmy jeszcze klasyczne telefony. Na szczęście HMD Global (firma obecnie posiadające prawa do marki) nawiązuje do tych dobrych tradycji.Smartfon jak na swoją półkę cenową prezentuje się nad wyraz dobrze. Obudowa została wykonana głównie ze szkła dzięki czemu całość wygląda bardzo elegancko ale rodzi to oczywiste problemy związane z zabrudzeniami i odciskami palców.


Szkło zajmuje 93% obudowy, a panele przedzielono metalową ramką. Na prawej krawędzi umieszczono przyciski do regulacji głośności oraz zasilania. Są dobrze wyczuwalne i precyzyjne jednak czuć delikatne luzy więc trudno powiedzieć jak będą zachowywały się po wielu miesiącach użytkowania. Po przeciwnej stronie znajdziemy tackę na kartę SIM i Micro SD (hybrydowy DualSIM).

Na dolnej krawędzi umieszczono port USB-C, a po przeciwnej stronie gniazdo słuchawkowe Jack 3.5 mm. To dobra informacja, Nokia na szczęście nie zapędziła się z czerpaniem z aktualnych trendów związanych z kastrowaniem smartfonów.
Z tyłu bez niespodzianek. Nieznacznie wystający podwójny aparat fotograficzny znajdujący się na środku i ułożony pionowo. Nieco niżej umieszczono czytnik linii papilarnych. Przy standardowym uchwycie niestety jest on nieco za nisko i palec może lądować w miejscu gdzie umieszczono lampę błyskową. Oczywiście wszystko zależy od wielkości dłoni.

5.8-calowy ekran o proporcjach 19:9 i stosunkowo wąskie ramki sprawiają, że konstrukcja jest kompaktowa. Można nawet pokusić się o obsługę interfejsu jedną dłonią ale szklane wykończenie budzi obawy o wyślizgnięcie.

Ekran
Decydując się na zakup omawianego modelu otrzymujemy otrzymujemy 5,8-calowy panel LCD IPS pracujący w rozdzielczości 1080 x 2280 pikseli i oferujący proporcje 19:9.Warto zaznaczyć, że model X6 to pierwszy smartfon Nokii z wcięciem w ekranie (notchem), który zapewnia większą powierzchnię roboczą ale nie każdemu się podoba.

Panel zastosowany w Nokii oceniam bardzo pozytywnie, szczególnie w tym przedziale cenowym. Owszem kalibracja kolorów mogłaby być lepsza, biel jest zbyt zimna i wpada w niebieski ale nie przeszkadza to w codziennym użytkowaniu.

Na plus trzeba zaliczyć minimalną i maksymalną jasność podświetlenia i możliwość dostosowania rozmiaru interfejsu i czcionki dzięki czemu na ekranie zmieścimy jeszcze więcej treści. Niestety w mojej wersji nie znalazłem opcji ukrycia notcha, ale co ciekawe, w niektórych recenzjach widać, że ta jest ona dostępna więc możliwe, że zależne jest to od wersji oprogramowania.

Najważniejsze funkcje wyświetlacza:
- automatyczny poziom jasności
- podświetlenie nocne z harmonogramem
- możliwość zmiany rozmiaru interfejsu
- sprawdzanie powiadomień poprzez uniesienie telefonu
- dwukrotne kliknięcie wybudza ekran
Oprogramowania - czysta przyjemność
Nokia X6 (6.1 Plus) to propozycja dla osób ceniących ład, porządek i minimalizm. Dostajemy to wszystko za sprawą czystego Androida. Na pokładzie zainstalowano wersję 8.1 ale wkrótce powinna pojawić się aktualizacja do Android 9 Pie.Launcher przypomina rozwiązanie zastosowane na smartfonach Google z serii Pixel. Szuflada aplikacji wysuwana jest z dołu, a kolor tła zależy od koloru tapety.

Możliwości personalizacji systemu są naprawdę wystarczające, wspomniałem już o zmianie rozmiaru interfejsu, kolejnym fajnym dodatkiem jest edycja kształtu ikon. Można też zmieniać skróty ustawień na pasku powiadomień.

W systemie nie znajdziemy wielu dodatkowych aplikacji, poza tym co standardowo oferuje Google. Nokia dodała od siebie aplikację Pomoc techniczna, a w niej znajdziemy monitor urządzenia raportujący o użyciu pamięci, sile sygnału komórkowego, użyciu danych, temperaturze podzespołów czy ilości wolnego miejsca na dysku.

Nokia zrezygnowała z diody powiadomień. Są za to alerty na wygaszonym ekranie. Gdy przyjdzie e-mail lub powiadomienie z innej aplikacji, ekran się podświetla i pokazuje szczegóły ale w subtelny sposób, na czarnym tle. Dodatkowo, unosząc telefon wyświetli się zegar wraz ze stanem powiadomień.
System zaprojektowany jest naprawdę sensownie, a zwolennicy czystego Androida będą usatysfakcjonowani.

Wydajność
Nokia X6 to stosunkowo tanie urządzenie więc obecność procesora Qualcomm Snapdragon 636 i układu graficznego Adreno 509 to dobra wiadomość. Ten sam chip napędza popularnego Xiaomi Redmi Note 5 czy Moto Z3 Play.Zastosowana konfiguracja sprzętowa zapewnia komfortową pracę podczas poruszania się po systemie i pracy z aplikacjami. Przycięcia animacji zdarzają się naprawdę sporadycznie, a korzystanie z Nokii X6 to czysta przyjemność. Naprawdę jest niewiele smartfonów w tej cenie oferujących podobne wrażenia.
Warto wspomnieć, że urządzenie oferuje 4 GB pamięci RAM LPDDR4X i 64 GB pamięci eMMC 5.1, którą można rozszerzyć aż do 400 GB za pomocą karty microSD.

Smartfon w grach nie oferuje oszałamiającej wydajności. Proste tytuły działają bez problemów jednak grając w bardziej wymagające tytuły jak Asphalt 9 trzeba liczyć się z obniżoną wydajnością i gorszą grafiką.
Popularny PUBG Mobile działa płynnie na najniższych ustawieniach graficznych. Podczas dłuższych sesji telefon potrafi się nagrzać jednak nie są to temperatury, które powodują dyskomfort.
Aparat
Zgodnie z aktualnymi trendami, na pokładzie znajdziemy podwójny aparat fotograficzny. W tym przypadku składa się on z aparatu głównego 16MP (f/2.0) i pomocniczego, który odpowiada za głębię ostrości - 5MP (f/2.4).

Nokia zaimplementowała własną aplikację do obsługi aparatu, a jej interfejs nie jest niestety intuicyjny.
Zdjęcia wypadają naprawdę przyzwoicie, ale nie jest to najlepszy fotograficzny smartfon w tej cenie (jeżeli aparat jest dla Ciebie priorytetem, lepiej postawić na Redmi Note 5). Przy świetle dziennym można liczyć na ostre ujęcia z poprawnie odwzorowanymi, naturalnymi kolorami ale ilość detali mogłaby być lepsza.
Sprawdź też: Fotopojedynek: Xiaomi Redmi Note 5 kontra Nokia X6 (6.1 Plus)
Blask Nokii gaśnie gdy podejdziemy to tematu fotografowania przy gorszym świetle. Wówczas daje o sobie znać agresywna redukcja szumów, która potrafi zepsuć ujęcie.
Przednia kamerka o rozdzielczości 16MP nie zawodzi więc w dziennym świetle można pokusić się o autoportrety. Tryb portretowy działa całkiem sprawnie i zazwyczaj poprawnie odcina tło od głównego obiektu.





Komplet zdjęć wykonany za pomocą Nokii X6 znajdziecie na dysku Google pod tym linkiem.
Nagrywanie wideo w jakości Full HD 30 kl./s. wspierane jest przez system elektronicznej stabilizacji obrazu (EIS), w przypadku 4K trzeba pogodzić się z brakiem stabilizacji. Wyższa rozdzielczość oznacza spore drgania, można za to pochwalić szczegółowość obrazu.
Wideo w Full HD wypada nieźle, smartfon szybko łapie ostrość, nagranie jest płynne, a kamera radzi sobie z dynamiczną zmianą scenerii.
Bateria
Patrząc na specyfikację można powiedzieć, że Nokia nie oferuje oszałamiającej baterii. To prawda ale nie liczą się tylko cyferki bowiem w tym przypadku wydajność akumulatora jest naprawdę dobra.
Ogniwo o pojemności 3060 mAh dzięki odpowiedniej optymalizacji oprogramowania potrafi zapewnić nawet 2 dni na jednym ładowaniu z ekranem aktywnym przez 5-7 godzin. Mało tego, urządzenie w stanie czuwania zużywa naprawdę mało energii - zdarzało się, że telefon nosiłem w plecaku nieużywany przez 5 dni z włączonym WiFi i LTE, a akumulator rozładował się tylko do połowy.
Co ważne, w ustawieniach urządzenia znajdziemy opcje związane z aktywnością aplikacji w tle. Jeżeli któryś z programów nadmiernie drenuje baterię, można ograniczyć jego działanie w tle ale trzeba liczyć się z tym, że dostęp do powiadomień będzie ograniczony.
Nokia X6 wspiera szybkie ładowanie QC 3.0 jednak trzeba skorzystać z dodatkowej ładowarki gdyż ta dostarczana razem z telefonem nie wspiera tej technologii. Standardowa ładowarka naładuje urzędzenie w około 2 godziny.
Multimedia, łączność i dodatki
Głośnik znajdujący się na dolnej krawędzi nie porywa jakością, jest przeciętny. Przydatnym dodatkiem jest za to radio FM.
Smartfon wyposażono w najważniejsze moduły łączności z Wi-Fi AC i Bluetooth’em 5.0 na czele. Podczas testów nie zauważyłem problemów z działaniem poszczególnych modułów, GPS zachowuje się poprawnie, jakość rozmów jest zadowalająca.


Warto wspomnieć, że testowany model nie wspiera pasma LTE B20 ponieważ domyślnie przeznaczony jest na rynek chiński. Europejski wariant smartfonu czyli Nokia 6.1 Plus powinien oferować łączność w tym zakresie.
Podsumowanie
Nokia X6 to doskonale zbalansowane urządzenie oferujące przyjemny design, dobrą jakość wykonania i przyzwoite podzespoły. To telefon, który ma w sobie “to coś” i po prostu przyjemnie się z niego korzysta.
Rozglądając się za smartfonem za około 700-900 zł, propozycja Nokii jest naprawdę godna rozważenia. Szczególnie jeżeli zależy ci na kompaktowej konstrukcji, płynności działania i czystym Androidzie.

Producent pokazał, że można stworzyć rozsądną konkurencję dla produktów Xiaomi, które do tej pory królowały wśród smartfonów z tej półki cenowej.
Alternatywą dla omawianego modelu może być Redmi Note 5 z tym samym procesorem ale większą baterią. Rozsądnie wygląda również Mi A2, propozycja dla fanów czystego Androida. Na przegranej pozycji nie jest również ASUS Zenfone Max Pro (M1).
Testowana Nokia X6 pochodzi ze sklepu GearBest, jeżeli jesteście zainteresowani zakupem, odsyłamy Was na stronę produktu.
Zalety | Wady |
---|---|
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
|
![]() |
|
![]() |