
Edycja, konwersja, itd.
Rozdzielczość 4K staje się powoli standardem nie tylko w telewizorach ale i urządzeniach do nagrywania wideo jak kamerki sportowe typu GoPro czy smartfony i to nie tylko te z najwyższej półki cenowej.
Kamery i smartfony oferują często wysoką jakość ale pliki zapisane w 4K potrafią zajmować naprawdę sporo przestrzeni dyskowej. Na przykład 60-sekundowe nagranie wideo 4K (30fps) z GoPro HERO4 zajmie około 493 MB pamięci. Chociaż GoPro HERO6 Black używa bardziej zaawansowanego formatu HEVC do kodowania 4K, plik nadal pozostaje duży.
Są na szczęście narzędzia, które pozwalają na kompresję filmów bez utraty jakości. Sprawdźmy zatem jak z tym zagadnieniem radzi sobie VideoProc.
Interfejs i obsługa programu
Program posiada przyjazny interfejs, który jednak nie jest dostępny w języku polskim. Ekran główny przywitał nas czterema głównymi funkcjami: Video (narzędzie do konwersji filmów), DVD (rippowanie i backup nośników z filmami), Downloader (pobieranie wideo z YouTube), Recorder (nagrywanie obrazu z ekranu komputera oraz kamerki internetowej).

Jak widać, funkcji jest naprawdę sporo i śmiało można powiedzieć, że VideoProc to wszechstronny pakiet. Co ważne, najważniejsze elementy zostały oznaczone dużymi ikonami więc obsługa jest intuicyjna.
Zacznijmy od video
Program umożliwia dodanie wielu plików, a także całych folderów, pod każdym z filmów przedstawione są jego parametry jak rozdzielczość, kodek czy długość.

Tutaj również osadzono funkcje związane z edycją materiałów. Dodatkowe funkcje do przetwarzania filmów obejmują: przycinanie, usuwanie, odszumianie, regulacja rybiego oka, dodawanie efektów, łączenie podzielonych plików, obracanie, odwracanie, spowolnienie (10x) i przyspieszanie (16x), poprawianie niezsynchronizowanego audio.

Warto też dodać, że VideoProc wspiera sprzętową akcelerację więc dysponując odpowiednim sprzętem możemy znacznie usprawnić proces przetwarzania wideo. Co więcej, program od razu podaje z jaką rozdzielczością i kodekami poradzi sobie karta graficzna.

Jeżeli chcemy dokonać konwersji, praca z programem jest banalnie prosta. Po dodaniu filmu do okna głównego, wybieramy format wyjściowy. Gotowe ustawienia znajdują się w dolnej części okna - klikając na “zębatą” ikonę możemy dodatkowo zmienić parametry pliku wyjściowego. To tutaj również zmienimy rozdzielczość.

Do testów wykorzystaliśmy dość leciwego notebooka z procesorem (pamięć podręczna 6 MB, do 3,50 GHz), 12 GB RAM, kartą graficzną GeForce GTX 860M i systemem Windows 10 Pro.
Podczas przetwarzania filmów nie napotkaliśmy na żadne problemy. Zarówno nakładanie efektów, przycinanie czy zmiana formatu działają bez zarzutu.
Pobieranie filmów z YouTube bez ograniczeń
Kolejnym modułem, na który warto zwrócić uwagę jest Downloader. Narzędzie to służy do pobierania filmów z zasobów YouTube.
Trzeba przyznać, że VideoProc radzi sobie z tym procesem całkiem sprawnie. Wystarczy skopiować link do filmu, a program po krótkiej analizie pokaże nam, w jakiej jakości możemy pobrać plik wideo.

Co ważne, narzędzie wspiera też pobierania plików w wysokiej jakości, nawet 8K jeżeli twórca filmu właśnie w takiej jakości udostępnił swój materiał.
Jest też moduł odpowiedzialny za pobieranie samego audio - bardzo przydatne jeżeli potrzebujemy wybrany utwór w formacie MP3. Aby ściągnąć muzykę, należy wybrać przycisk Add Music i wkleić link do nagrania. Program po chwili przedstawi dostępne pliki w formatach MP3, m4a czy webm. Oczywiście, zarówno w przypadku filmów jak i muzyki, można pobierać całe playlisty.

Podsumowanie
VideoProc to bardzo wszechstronne narzędzie służące przede wszystkim do przetwarzania i edycji filmów 4K, które spełnia swoją rolę. Program trzeba pochwalić za prosty i intuicyjny interfejs oraz sporą ilość przydatnych funkcji.
Do dyspozycji dostajemy wygodne rozwiązania nie tylko do kompresji czy zmiany formatu plików ale i podstawowej edycji, przycinania czy kadrowania ulubionych filmów.
Nie bez znaczenia są także dodatki jak narzędzie do pobierania filmów i muzyki czy nagrywania ekranu i obrazu z kamerki internetowej.
Program dostępny jest w wersji dla systemu Windows oraz Mac OS. Decydując się na zakup pełnej wersji możemy wybrać licencję wieczystą lub roczną.