
Test dysku SSD M.2 PCIe 4.0.
PNY XLR8 CS3040 to szybki dysk SSD M.2 PCIe NVMe korzystający z interfejsu PCIe 4.0. Można oczywiście włożyć do go płyty głównej z PCIe 3.0, jednakże nie rozwinie wtedy pełni swojego potencjału. Potencjał swój rozwijać powinien, bowiem producent wycenił jego 1-terabajtowy wariant na całe 799 złotych. Nie muszę chyba mówić, że dyski SSD M.2 o tej pojemności da się nabyć znacznie taniej. Kto zatem powinien kupić PNY XLR8 CS3040? Czy to dobry nośnik danych? Sprawdziliśmy to.
PNY XLR8 CS3040 1 TB - specyfikacja
- Interfejs: M.2 PCIe NVMe 4.0 x4
- Kontroler: Phison PS5016-E16
- Rodzaj kości pamięci: 3D TLC NAND
- Niezawodność MTBF: 2 000 000 godzin
- Prędkość odczytu: 5600 MB/s
- Prędkość zapisu: 4300 MB/s
- Odczyt losowy: ? IOPS
- Zapis losowy: ? IOPS
- Wymiary: 80 x 22 x 20 mm
PNY XLR8 CS3040 1 TB to można powiedzieć podstawowy dysk SSD wykorzystujący interfejs PCIe 4.0. Producent wyposażył go w kontroler Phison PS5016-E16 i 96-warstwowe kości Toshiby 3D TLC NAND. Na papierze dysk oferuje prędkości odczytu i zapisu sekwencyjnego danych na poziomie odpowiednio 5600 i 4300 MB/s. Niestety, o ile wiemy że MTBF urządzenia wynosi 2 miliony godzin, a TBW to 2000 TB, nie znamy dokładnych parametrów IOPS (odczytu i zapisu losowego). Powód jest trywialny: PNY się nimi nie chwali. Sprzęt objęto 5-letnią gwarancją.

PNY XLR8 CS3040 otrzymałem w ładnym pudełku, które jest zawsze miłą odmianą od praktycznie jednorazowego blistera. Wewnątrz niego znajduje się akcesorium uzbrojone w pokaźnej wysokości radiator. Zastosowanie tak dużego schładzacza nie jest dziełem przypadku: dyski M.2 mają tendencję do osiągania wysokich temperatur pod obciążeniem, co wpływa na obniżenie wydajności ich pracy. Producent chciał oszczędzić użytkownikowi problemów i nasze testy pokazały, że udało się. W trakcie testów syntetycznych temperatura PNY XLR8 CS3040 nie przekroczyła 53 stopni Celsjusza.


Oczywiście niektóre płyty oferują własne systemy chłodzenia dysków M.2. Na ich posiadaczy czeka model pozbawiony radiatora. Alternatywnie, radiatora da się z łatwością odkręcić. Pod grafitowym radiatorem widnieje niebieski laminat - szkoda, że nie współgra z nim w żaden sposób kolorystycznie. Dysk PNY dedykowany jest graczom i entuzjastom, a ci zwracają uwagę na takie detale.

Wpięcie dysku PNY XLR8 CS3040 jest bajecznie proste, z resztą jak każdego dysku M.2. Wystarczy wsunąć go w gniazdo, przykręcić odpowiednie śrubki i gotowe. Dysk jest gotowy do działania, oczywiście po skonfigurowaniu go w systemie. PNY nie dostarcza wraz z XLR8 CS3040 żadnego oprogramowania i o szyfrowaniu danych możecie zapomnieć.


PNY XLR8 CS3040 wypada dobrze zarówno w testach syntetycznych, jak i praktycznych zastosowaniach. Duża w tym zasługa dynamicznego "bufora SLC" o pojemności przekraczającej 30% pojemności dysku. Nawet po dość dużym zapełnieniu dysk cechują bardzo dobre parametry pracy. Wyniki na słupkach benchmarków są imponujące, ale w codziennej pracy nie zawsze jest wzorowo. Okazało się, że PNY XLR8 CS3040 świetnie rozpakowuje archiwa danych, ale nieco gorzej radzi sobie z kopiowaniem niewielkich paczek plików.

Odczyt i zapis sekwencyjny danych kształtował się na poziomie odpowiednio 5003 MB/s i 4245 MB/s w CrystalDiskMark po włożeniu dysku w płytę MSI B560 Tomahawk Wi-Fi. Po zamocowaniu w płycie z PCIe 3.0 rezultaty wynosiły 3282 MB/s dla odczytu i 3316 Mb/s dla zapisu. To wciąż świetne wyniki. Na płycie z PCIe 3.0 sprawdziliśmy też wynik w AS SSD Benchmark, który okazał się nieco mniej optymistyczny, ale wciąż bardzo dobry. Dysk SSD M.2 jest w stanie znacząco skracać czas wczytywania systemu, gier i dostępu do danych.


Podsumowanie
Dysk PNY XLR8 CS3040 to przyzwoita propozycja dla osób poszukujących dobrze chłodzonego nośnika danych tego typu, działającego w najnowszym standardzie PCIe 4.0. Nabywca, który zaakceptuje jego cenę doceni na pewno szybkie działanie nawet po znaczącym zapełnieniu nośnika. Należy pamiętać, iż z racji braku oprogramowania towarzyszącego i szyfrowania danych jest to przede wszystkim dysk dla graczy i osób wymagających przede wszystkim wysokich transferów plików.
Mocne strony:
+ doskonała wydajność w testach syntetycznych i realnych zastosowaniach
+ duży bufor SLC
+ wydajny radiator i niskie temperatury pracy
+ brak throttlingu prędkości transferu danych
+ 5 lat gwarancji
Słabe strony:
- brak szyfrowania
- brak oprogramowania